Hoppa över navigering

Manifestationen påverkar flygresandet 27.3.2025

Article published
26.03.2025 kl 10:41
Archived
Kuvassa portaat, joissa on puinen kaide ja lentokoneen muotoinen valokyltti.
Resa
Luftfartsunionen (IAU) och Bil- och Transportbranschens Arbetarförbund (AKT) har meddelat att man kommer att genomföra en manifestation torsdagen den 27 mars 2025 klockan 14–16.

Manifestationen påverkar bagagehanteringen, kundservicen och flygförberedelserna på Finnairs flyg. Finnair har ställt in flyg på grund av situationen och informerar passagerarna direkt om ändringarna.

Enligt nuvarande information börjar effekterna redan före manifestationen och fortsätter även efter att manifestationen har slutat, eftersom det tar tid att återställa flygtrafiken till normal tidtabell. Efter manifestationen återställs verksamheten gradvis.

Vi beklagar besväret som detta orsakar passagerarna. Finavia är inte part i situationen och åtgärderna är inte riktade mot Finavia.

Instruktioner för passagerare

Vi ber passagerarna att vid behov kontakta sitt eget flygbolag angående enskilda flyg och ändringar i rutterna.

Flygbolagen ansvarar för att flytta bagaget ombord på flygplanet, transportera det och överlämna det till passagerarna. Passagerare vars bagage inte anländer till bagageutlämningshallen ombeds kontakta sitt eget flygbolag och agera i enlighet med flygbolagets anvisningar.

Finnair har publicerat ett resemeddelande om situationen och dess konsekvenser på sin webbplats.

Avgående passagerare bör följa aktuell flyginformation på Finavias webbplats. Uppgifter om avgående och ankommande flyg från Finavias flygplatser finns på varje flygplats egna sidor. Flyginformationen för Helsingfors-Vanda hittar du här.